17 czerwca pięcioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. ks. Stanisława Staszica zaprezentowało się na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Młodzi adepci sztuki wystąpili jako jedna z 23 grup warsztatowych ze spektaklem "Świteź i Anka, czyli zdrada zły koniec miewa” opracowanym pod opieką artystyczną aktora teatru rzeszowskiego Pawła Gładysia. Występ uczniów naszej szkoły był zwieńczeniem warsztatów teatralnych przeprowadzonych w ramach projektu Teatr w sieci/Natenczas’21 realizowanego w ramach Przestrzeni Sztuki – programu powołania interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.
17 i 18 czerwca w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbył się finał drugiej odsłony projektu TEATR W SIECI/NATENCZAS’21 dedykowanego szkołom
z województwa podkarpackiego. Przez dwa dni na Dużej Scenie w krótkich formach scenicznych zaprezentowało się 137 uczniów z 23 szkół z różnych zakątków naszego województwa, z Bratkowic, Chmielnika, Chorzelowa, Dachnowa, Giedlarowej, Góry Motycznej, Hadykówki, Jarosławia, Jastkowic, Krościenka Wyżnego, Lubaczowa, Malinia, Nowej Sarzyny, Oleszyc, Przemyśla, Ropczyc, Rzeszowa, Sędziszowa Młp., Tyczyna, Wojtkowej i Zarzecza.
Pierwsza edycja projektu TEATR W SIECI/NATENCZAS’20 została zrealizowana
w ramach programu pn. „Wsparcie szkół i placówek w zajęciach pozalekcyjnych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19” będącego inicjatywą Samorządu Województwa Podkarpackiego i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Ks. Stanisława Staszica zachęceni uczestnictwem w pierwszej edycji projektu z równie dużym zainteresowaniem
i zaangażowaniem przystąpili do drugiej edycji projektu realizowanego w bieżącym roku. Niestety, ze względu na przedłużającą się trudną sytuację epidemiologiczną, pierwsza edycja warsztatów nie doczekała się finału w realnej rzeczywistości i popisy młodych adeptów sztuki aktorskiej mogliśmy podziwiać jedynie online. Podczas drugiej edycji aktorzy i uczniowie po wirtualnych warsztatach spotkali się na żywo w siedzibach szkół biorących udział w projekcie, a także na deskach teatru.
Spotkanie inaugurujące warsztaty teatralne w naszej szkole odbyło się 12 maja pod opieką merytoryczną i organizacyjną aktora Teatru im. W. Siemaszkowej Pana Pawła Gładysia. W poniedziałek 7 i 9 czerwca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych w szkole, a 16 czerwca na deskach teatru. Udział w Projekcie był niezapomnianą przygodą, rozwijającą młodych adeptów sztuki teatralnej oraz źródłem nowych umiejętności. Warsztaty prowadzone przez aktora prowadzącego grupę przebiegały w miłej i życzliwej atmosferze, były wspaniałą zabawą motywującą do podejmowania nowych wyzwań oraz przełamywania barier związanych z kreowaniem scenicznych postaci. Zdarzenia realizowane w ramach projektu Przestrzenie Sztuki były czasem wytężonej pracy, pełnym wrażeń i rozbudzania zainteresowania teatrem oraz rozwoju talentów i osobowości dzieci. W projekcie uczestniczyli: Julia Guzowska, Julia Tkaczyszyn, Kornelia Wiśniowska, Szymon Danicki i Filip Nazarewicz oraz koordynator szkolny Magdalena Kuchta.
Dziękujemy za realizację projektu, przeprowadzenie warsztatów teatralnych, opiekę merytoryczną i zaangażowanie Pracowników Teatru. Pani Aldonie Kaszubie-Szczygieł- koordynator projektu oraz aktorowi prowadzącemu Panu Pawłowi Gładysiowi przekazujemy wyrazy wdzięczności za pomoc i życzliwość.
Gratulujemy uczestnikom projektu.
Z radością informujemy, że Uczniowie naszej Szkoły zostali zakwalifikowani do udziału w projekcie TEATR W SIECI/NATENCZAS ’21.
Realizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej projekt Teatr w Sieci/Natenczas’21 adresowany jest do grup uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Podkarpacia. Polega na organizacji i przeprowadzeniu warsztatów teatralnych, których celem jest rozwijanie talentów i osobowości dzieci i młodzieży oraz przygotowanie z nimi krótkich form scenicznych. Warsztaty prowadzone są przez aktorów Teatru im. W. Siemaszkowej. Z uwagi na pandemię bazową formułą pracy są spotkania online. Ich uzupełnieniem będzie kilka godzin warsztatów prowadzonych na żywo. Efekty pracy zostaną zaprezentowane na scenie Teatru podczas finału, który odbędzie się w dniach 17 i 18 czerwca 2021 r.
Projekt jest realizowany w ramach Przestrzeni Sztuki – programu powołania interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.
W projekcie bierze udział 23 szkoły z Podkarpacia – 18 szkół podstawowych i 5 liceów. Projekt obejmuje uczniów z różnych zakątków naszego województwa, z Bratkowic, Chmielnika, Chorzelowa, Dachnowa, Giedlarowej, Góry Motycznej, Hadykówki, Jarosławia, Jastkowic, Krościenka Wyżnego, Lubaczowa, Malinia, Nowej Sarzyny, Oleszyc, Przemyśla, Ropczyc, Rzeszowa, Sędziszowa Młp., Tyczyna, Wojtkowej i Zarzecza.
Spotkanie inaugurujące warsztaty teatralne odbyło się 12 maja pod opieką merytoryczną i organizacyjną aktora Teatru im. W. Siemaszkowej Pana Pawła Gładysia. Udział w Projekcie jest niezapomnianą przygodą, rozwijającą młodych adeptów sztuki teatralnej oraz źródłem nowych umiejętności. Warsztaty prowadzone przez naszego Opiekuna Pana Pawła przebiegają w miłej i życzliwej atmosferze, są wspaniałą zabawą motywującą do podejmowania nowych wyzwań oraz przełamywania barier związanych z kreowaniem scenicznych postaci.
W poniedziałek 7 czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu warsztatowym na żywo pod profesjonalnym okiem Opiekuna, przed nami próby w Teatrze oraz finałowy występ.
Cieszymy się na Naszą współpracę i dziękujemy Opiekunowi Panu Pawłowi Gładysiowi oraz Koordynatorce Projektu Pani Aldonie Szczygieł–Kaszubie za wszelką okazaną pomoc i życzliwość.