• KOŁO PRZYJACIÓŁ KSIĄŻEK

  • Dlaczego dorośli nie rozumieją dzieci?...

    “Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu...”

        Tajemniczy Ogród

       Dziewięcioletnia Mary Lennox ,główna bohaterka powieści, przyjeżdża do Anglii.  Jest sierotą, jej rodzice zmarli w Indiach z powodu zarazy. Dziewczynka jest rozpieszczona, skłonna do wybuchów gniewu, samolubna. Cierpi z powodu braku rodziców.  Teraz jej domem staje się Misselthwaite Manor (czyt. miselfłejt mejnor) - posiadłość wuja Archibalda Cravena. Posiadłość jest ogromna i posępna, otoczona ogrodem, którego częścią jest tytułowy tajemniczy ogród, gdzie nikt nie ma wstępu.

           W domu wuja Mary poznaje sympatyczną służącą Martę Sowerby i jej brata Dicka. Udaje się jej znaleźć klucz do zamkniętej części ogrodu i dostać się tam. Odkrywa także innego mieszkańca posępnego domostwa: Colina Cravena  - syna wuja Archibalda…   

             Moim zdaniem da książka jest bardzo ciekawa opowiada o bardzo smutnej przygodzie, trzyma nas w niepewności.  Czy zmieni się życie Mary Lennox i kuzyna Colina Cravena...

                                                                                              Ania Hanejko 

     

  • Tajemniczy Ogród

     

       Dziewięcioletnia Mary Lennox, główna bohaterka powieści, przyjeżdża do Anglii.  Jest sierotą, jej rodzice zmarli w Indiach z powodu zarazy. Dziewczynka jest rozpieszczona, skłonna do wybuchów gniewu, samolubna. Cierpi z powodu braku rodziców.  Teraz jej domem staje się Misselthwaite Manor (czyt. miselfłejt mejnor) - posiadłość wuja Archibalda Cravena. Posiadłość jest ogroma i posępna, otoczona ogrodem, którego częścią jest tytułowy tajemniczy ogród, gdzie nikt nie ma wstępu.
           W domu wuja Mary poznaje sympatyczną służącą Martę Sowerby i jej brata Dicka. Udaje się jej znaleźć klucz do zamkniętej części ogrodu i dostać się tam. Odkrywa także innego mieszkańca posępnego domostwa: Colina Cravena  - syna wuja Archibalda   
             Moim zdaniem da książka jest bardzo ciekawa opowiada o bardzo smutnej przygodzie, trzyma nas w niepewności.  Czy zmieni się życie Mary Lennox i kuzyna Colina Cravena...

     

     

                                                                                              Ania Hanejko


     

  • Moja przygoda z książką ,,Zuzanna i Panna N”.

    Książka autorstwa Mariusza Niemyckiego pt. „Zuzanna i Panna N” opisuje przygodę pewnej 13-letniej dziewczynki o imieniu Zuzia i jej mamy, która jest konserwatorem zabytków. Pewnego dnia mama dziewczynki  otrzymuje  zlecenie pracy poza miejscem zamieszkania.

    To  Niepołomice koło Krakowa, tam czeka ją  szczegółowa rekonstrukcję ołtarza. Wyjeżdża więc na miesiąc i zabiera  ze sobą córkę. Gdy przyjeżdżają  na miesiące, mama spotyka się z księdzem miejscowej  parafii gdzie ma odnawiać ołtarz.

    Zuzia nie jest zadowolona ponieważ  nudzi się i tęskni za swoimi koleżankami i szkołą. Sytuacja się zmienia gdy pewnego razu znajduje dziwny tajemniczy klucz. W miejscu zakwaterowania poznaje dziewczynkę o imieniu Paulina, pokazuje jej tajemniczy przedmiot i obie  próbują rozwiązać zagadkę do czego może  klucz  pasować.

    Tym bardziej jest to intrygujące gdyż,  brat dziewczynki opowiada im pewną historię o diamencie niespotykanych rozmiarów i tak czystym, przezroczystym, nieskazitelnym ,  że nazwano go Panną Najczystszą. Niestety diament został skradziony i prawdopodobnie ukryty gdzieś w miejscowym kościele, ale nikt nigdy go jeszcze  nie znalazł. Zuzia z nową koleżanką postanawiają rozwiązać tę tajemnicę . Przeżywają przy tym  dużo ciekawych i niebezpiecznych przygód. 

    Książka napisana jest zrozumiałym językiem dla młodego pokolenia. Operuje sloganami używanymi przez młodych, dlatego jest dla mnie czytelna i de best. Bardzo fajnie opisał autor typowe zachowania nastolatków. Niektóre są naganne i niewłaściwe.  Akcja książki jest dynamiczna i wciągająca zwłaszcza w końcowym momencie. Okładka nawiązuje do fabuły książki o odkrywaniu tajemnic, zwłaszcza lupa.

                                                                                                                  Zuzanna Cienki


     

  • „Jeden pierścień, by ciemność zapadła”

            „Władca pierścieni” jest dziełem J.R.R. Tolkiena. Tolkien to znany wśród młodzieży i dorosłych autor wielu książek fantasy. „Władca pierścieni” jest kontynuacją książki pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, która nawiasem mówiąc jest szkolną lekturą. Kraina, w której toczy się akcja to Śródziemie. Żyje tam wiele ciekawych istot: mężne krasnoludy, zwinne elfy, gościnne hobbity i wierni swej ojczyźnie ludzie. Lecz, gdy panuje zło można spotkać tysiące orków, czarne cienie i wiele innych stworzeń. W Śródziemiu trwają liczne wojny ze złem, walczy się mieczami, strzela z łuku, a za obronę mamy tarczę. Odległości mierzy się stopami lub milami, dalsze wyprawy szacuje się dniami.

          Książka opowiada o pewnym hobbicie o imieniu Frodo, który został adoptowany przez Bilba Bagginsa. Bilbo podczas jednej ze swych podróży odnalazł w jaskini Golluma pierścień należący do Saurona- złego cienia. Baggins miał wiernego przyjaciela czarodzieja - Gandalfa, który odwiedzał hobbitów. Zrozumiał, że zguba nie może pozostać w Shire, ponieważ daleko od miejsca zamieszkania hobbitów w Mordorze- krainie cieni odradza się  się zło. A dawnym właściciel- Sauron pożąda pierścienia, zaś pierścień pragnie wrócić do swojego pana. Młody Frodo ma za zadanie wyruszyć w niebezpieczną podróż do Rivendell- domu elfów. Tam ma zostawić pierścień, lecz czy tam będzie on bezpieczny? Hobbit podczas podróży doznaje wiele trudności, poznaje wiele nowych istot. Trzeba wiedzieć, że dopóki pierścień nie wróci do pana, Sauron będzie szukał go wszędzie, aż do skutku.   

          Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa. Gdy zaczęłam ją czytać traciłam orientację w czasie. Tak mnie zaciekawiła, że nie mogłam się od niej oderwać. Na początku miałam mętlik w głowie z zapamiętaniem wszystkich dotychczasowych nazw miejsc i imion wielu osób, lecz z każdą kolejną przeczytaną stroną rozumiałam co i dlaczego się stało. Przeczytałam już pierwszą część - “Drużyna Pierścienia” i długo później zastanawiałam się nad dalszymi losami bohaterów. Ta książka jest wciągająca i pasjonująca. Nie można przestać myśleć o małym hobbicie oraz jego pzyjaciołach. Teraz sięgam po kolejną część trylogii Tolkiena. Wracam do podróży Froda i jego brzemienia. Jego odpowiedzialności za pierścień, który jeśli do Saurona powróci ziemia pogrąży się w ciemnościach. 

    Oliwia Kobarynka


    “Siłą w dążeniu do celu”

        Książka pt.” Duch Smoka” jest autorstwem Dali. Dalia po przeczytaniu pierwszej serii w szkole dla księżniczek, zaczęła wymyślać swoje własne historie. W wieku 11 lat napisała pierwsze strony książki „Duch Smoka” inspirując się przygodami jej kuzynów, kuzynek i rodzeństwa. Tworzyła książkę wzorując się także serialami „Nijagi” i „Ben10”.

        Książka opowiada o losach pięciu bohaterów Heleny, Kacpra, Antka, Maćka i Sam, Helena jest główną bohaterką. Każdy z nich był inny niż ich rówieśnicy, ale z czasem poznawania się nawzajem zauważyli, że mają podobne zainteresowania i podobne charaktery. Bohaterowie po wylądowaniu na tajemniczej wyspie tworzą silną drużynę, bo tylko współpracując wyjdą z opresji cało. Razem przechodzą wiele przygód, które nie należą do najłatwiejszych.

         Książka jest napisana językiem młodzieżowym, lecz każdy może ją przeczytać i na pewno nikomu nie będzie się nudzić. Zawiera elementy fantastyczne i przy czytaniu „Duch Smoka” towarzyszy wiele emocji. Moim zdaniem książka jest bardzo interesująca i zaciekawi każdego czytelnika. Z pewnością mogę ją polecić innym.

    Oliwia Kobarynka